close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 20 kwietnia 2017

  – Chcemy rozwijać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi: zarówno dwustronną, jak i w formacie regionalnym. W obliczu wzrastających zagrożeń znaczenie współpracy sojuszniczej w ramach NATO staje się tym istotniejsze – mówił minister Waszczykowski podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami czołowych waszyngtońskich think-tanków.

   

  Dzisiejsze rozmowy szefa polskiej dyplomacji z przedstawicielami American Enterprise Institute, German Marshall Fund, Atlantic Council, Cato Institute i RAND Corporation dotyczyły kwestii roli NATO, a także działań rosyjskich, w tym agresji na Ukrainę, jak również sytuacji w Syrii, a także zagrożeń ze strony Iranu i Korei Północnej. Minister odwiedził ponadto siedzibę Heritage Foundation, jednego z najbardziej wpływowych konserwatywnych think tanków na świecie. Rozmowy z kierownictwem Heritage Foundation dotyczyły głównie współpracy bilateralnej z USA oraz w ramach NATO.   
   

  W środę, pierwszego dnia wizyty, minister Waszczykowski spotkał się także z prezesem Rady Atlantic Council Jonem Huntsmanem oraz prezydentem Atlantic Council Fredem Kempe. Głównymi tematami rozmowy były polityka nowej administracji USA, Rosja, Unia Europejskia oraz polsko-amerykańskie relacje gospodarcze. Podczas spotkania omówiono także koncepcję Trójmorza, której promowaniem zainteresowanie wyrazili przedstawiciele Atlantic Council.  – Koncepcja Trójmorza opiera się na ekonomicznych założeniach. Chcemy niwelować różnice w rozwoju między Europą Środkowo-Wschodnią i Europą Zachodnią i wzmacniać połączenia Północ-Południe w naszym regionie. To ogromna szansa dla amerykańskich firm – mówił minister i podkreślił, że Polska liczy na zainteresowanie firm amerykańskich udziałem w projektach infrastrukturalnych w naszym regionie. 

   
  Tematami rozmów ministra Waszczykowskiego z przedstawicielami RAND Corporation były m.in. zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji. – Pomimo tego, że Rosja jest jednym z potencjalnie najbogatszych krajów na świecie, to nie potrafi zapewnić wysokiego poziomu życia swoim obywatelom i angażuje się w agresywną politykę w wielu miejscach świata. W związku z tym wiążę ograniczone nadzieje z dalszym dialogiem politycznym bez zmiany polityki Rosji, m.in. na Ukrainie i w Syrii – zwrócił uwagę szef resortu dyplomacji. – Wraz ze stałym rozmieszczeniem sił NATO w Polsce, w tym wojsk amerykańskich, Polska przestała być członkiem drugiej kategorii w ramach Sojuszu – dodał.

   
  Rozpoczynając wizytę w Waszyngtonie szef MSZ spotkał się z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. Rozmowy szefów polskiej i amerykańskiej dyplomacji dotyczyły zarówno współpracy sojuszniczej w ramach NATO jak i  dwustronnej, w tym w obszarach bezpieczeństwa, gospodarki, energii i innowacji. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ
  Fot. MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: