close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 21 kwietnia 2017

  – Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO jest wydarzeniem niezwykle prestiżowym w skali światowej. Jest wydarzeniem, w którym uczestniczą czołowe osoby ze świata kultury, nauki, polityki, dyplomacji, a które będą miały możliwość obserwacji naszego kraju. Polska będzie miała możliwość pochwalić się swoim dorobkiem kulturalnym, naukowym, intelektualnym – powiedział w czwartek w MKiDN wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Porozumienie z UNESCO w kwestii organizacji wydarzenia w Polsce podpisał 19 kwietnia 2017 r. w Paryżu - w imieniu polskiego rządu - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

  – Decyzja o organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa jest zwieńczeniem długotrwałych działań wielu podmiotów, w tym służby dyplomatycznej, która promowała kandydaturę Polski na trzech płaszczyznach: poprzez ambasady w Warszawie, polskie ambasady w państwach członkowskich Komitetu, a także Stałe Przedstawicielstwo przy UNESCO w Paryżu – zaznaczył wiceminister Jan Dziedziczak podczas spotkania z mediami, które odbyło się dzień po oficjalnym podpisaniu w Paryżu porozumienia między UNESCO a rządem RP w sprawie organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. – Bardzo się cieszymy, że dojdzie do tak wielkiego wydarzenia. Będzie to największe wydarzenie roku 2017 w Polsce – dodał wiceszef MSZ. 

   


   

  Zdaniem wicepremiera Piotra Glińskiego, Polska jako aktywny członek UNESCO w pełni popiera działania podejmowane na rzecz ratowania światowego dziedzictwa. – We współczesnym świecie naznaczonym tragedią Aleppo i losem Palmiry – odbudowa Warszawy i pieczołowita konserwatorska rekonstrukcja jej zabytków po II wojnie światowej, stanowią pozytywne przesłanie dla wszystkich, którzy na skutek działań wojennych stracili swoje miasta. Zniszczenie nie musi bowiem oznaczać kresu istnienia miasta, ale może być początkiem jego odbudowy – powiedział wicepremier. Dodał również, że 41. sesja wpisuje się w tradycję upamiętnienia miejsc z Listy Światowego Dziedzictwa, których w Polsce znajduje się obecnie czternaście. Tegoroczny polski wniosek o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa dotyczy tarnogórskich podziemi, czyli kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. 
   

  Wiceminister Dziedziczak zwrócił uwagę na znaczenie wydarzenia w kontekście celów polskiej polityki zagranicznej. - Pamiętajmy, że udana sesja KŚD podniesie rangę Polski w samym UNESCO, jak i szerzej – w systemie Narodów Zjednoczonych. Jest to niezmiernie istotne w momencie ubiegania się przez Polskę o miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. Wiceminister Dziedziczak dodał również, że w organizację lipcowej sesji KŚD bezpośrednio zaangażowane są służby konsularne i protokolarne, które dokładają wszelkich starań, aby zaproszeni goście bez przeszkód mogli przyjechać do Polski.
   

  Obrady sesji odbędą się w dniach 2-12 lipca br. w Krakowie, wezmą w nich udział przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, którzy będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z władzami Krakowa. 
   

  Szczegółowe informacje dotyczące 41. sesji dostępne są na stronie wydarzenia: www.41whckrakow2017.pl  
   

  Obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa będą transmitowane na żywo online na stronie UNESCO: whc.unesco.org/en
   

  Zdjęcia polskich miejsc światowego dziedzictwa dostępne są na stronie: www.zabytek.pl 
   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: